Jak šel čas s žehličkami ETA: Na kontě mají miliony prožehlených kilometrů

Jak šel čas s žehličkami ETA: Na kontě mají miliony prožehlených kilometrů

Na žehličky ETA se spoléháme už celé půlstoletí. Jejich příchod do československých domácností znamenal v 70. letech, kdy lidé nosili košile, saka, vesty, šaty, sukně a halenky do práce i ve volném čase, opravdovou revoluci.  

Rukojeť v hlavní roli

K prvním modelům vyráběným v 70. letech patřily žehličky ETA 219 a 220. Na rozdíl od kosodélníkových žehliček ETA 211 a 212 se od svých klasických předchůdkyň příliš neodlišovaly – jen rukojeť měla zřetelně oblejší tvary. Změna tvaru rukojeti však nebyla náhoda. Stejně jako netradiční typy 211 a 212, jejichž výroba pomalu končila, umožňovala oblejší rukojeť žehlení pravou i levou rukou.   

Vcelku nenápadné žehličky znamenaly průlom v sériovosti výroby. Přesto nikdo netušil, že nová linka v závodě v Proseči si průměrný objem výroby 500 tisíc kusů ročně udrží i dávno poté, co do výroby nastoupí další generace žehliček. Typy 219 a 220 zůstaly ve výrobním programu po celá 70. a 80. léta, a dokonce i po listopadu 1989. Výroční brožura ETA – 55 let výroby uvádí k roku 1998 téměř 11,5 milionu vyrobených kusů. Následně se objevily i v katalogu elektrospotřebičů ETA pro rok 2004. 

Další typy žehliček 241 a 242 (opět ve variantě s otevřenou a uzavřenou rukojetí) přinesly tvar umožňující snadné žehlení rukávů košil. Kromě toho nabídly také plynulou regulaci teploty a automatické vypínání a zapínání. Na rozdíl od předchozí řady se vyráběly jen 15 let, objem výroby dosáhl počtu téměř 2,4 milionu kusů.

Čtyřicet let napařování 

Skutečně první, ale nedlouho vyráběná napařovací žehlička typu 205 čekala na nástupkyni celá dvě desetiletí. Vytvořit moderní model však nebylo v podmínkách socialistického průmyslu snadné. Napovídá tomu i jednička před typovým označením první moderní československé napařovací žehličky E 1-270. Ta totiž označuje modernizaci, ovšem žehlička s označením ETA 270 na našem trhu nikdy nebyla.  

Její vývoj však probíhal, dokonce společně se soudruhy z NDR – stejně jako vývoj osobních automobilů. Obojí bez kýženého výsledku. Jak nová žehlicí deska, tak i vlastní tělo žehličky se proto nakonec zrodily v Hlinsku. Typ 1-270 se nevyráběl příliš dlouho, zůstává mu ale status první napařovací žehličky značky ETA. A také první a poslední napařovací žehličky, na jejímž vývoji se podílel Stanislav Lachman.

Každá koruna se počítá

Pára do žehliček dorazila do Československa v době, kdy oficiálně dosloužila pára na kolejích. Trvalo ale ještě několik let do uvedení první zcela tuzemské napařovací žehličky ETA 271, se kterou se teprve napařování v našich domácnostech plně ujalo. Některým hospodyňkám totiž vadilo, že se podle návodu měla nádržka žehličky typu 1-270 plnit destilovanou vodou, která byla poměrně drahá. Litr stál 2–3 Kčs.

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!