Co jsme vařili v roce 1962?

Co jsme vařili v roce 1962?

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!

V šedesátých letech okouzlila ETA Čechoslováky pečenkou, malým pečicím hrncem nebo malou přenosnou troubou vhodnou na chaty, chalupy i přibalenou s sebou na dovolenou. Přestože se pečenka vyráběla jen jedno desetiletí, než byla její výroba v roce 2014 obnovena, dodnes ji najdete v kuchyních, které se využívaly především sezonně nebo tam, kde nebylo místo na troubu. 

Návod k obsluze pečenky obsahoval i část s recepty. Pokud doma objevíte původní pečenku, nebo už máte model vyrobený v tomto miléniu, třeba vás pobaví recepty z šedesátých let, které ukazují, co lidé tehdy jedli, i tehdejší trendy v kuchyni. 

Recepty jsme nechali v originální původní verzi, přesto až v ingrediencích naleznete zmínku o rostlinných máslech, neberte je doslova, rostlinná másla jsou velice nezdravá.

Překvapení na grilu
4 silnější vepřové řízky, 8 sušených švestek, 1–2 jablka, tymián, mletý pepř, 100 g slaniny, 40 g oleje, sůl

Řízky podélně z jedné strany rozřízneme tak, aby vznikla kapsa. Do každé kapsy vložíme dvě předem namočené švestky a dva tenké plátky jablka. Okraje sklepeme paličkou, aby náplň nevypadla. Okořeníme a potřeme olejem. Po 2–3 hodinách vložíme na desku zahřátého grilu, obložíme plátky slaniny, přiklopíme vrchní desku a grilujeme 6–8 minut. Podáváme s chlebem.

Kapr na česneku
4 porce kapra (může být i jiná ryba nebo rybí filé), 2–3 stroužky česneku, 60 g oleje, sůl, pažitka

Porce kapra osušíme utěrkou, potřeme prolisovaným česnekem a přelijeme olejem. Vložíme na desku zahřátého grilu, přiklopíme vrchní desku a grilujeme asi 4–6 minut. Nakonec posolíme. Měkké porce kapra přendáme na předehřáté talíře a posypeme sekanou petrželkou nebo pažitkou. Podáváme s vařenými brambory, s bramborovou kaší nebo s chlebem.

Kuřecí játra s jablky

400 g kuřecích jater, 40 g másla nebo rostlinného másla Juno, 1–2 jablka, sůl

Kuřecí játra vložíme na desku zahřátého grilu a asi 2 minuty opékáme. Potom obložíme plátky jablek a opékáme další dvě minuty. Hotová játra lehce posolíme, na talíři obložíme plátky jablek a poklademe plátky čerstvého másla nebo rostlinného másla Juno. Podáváme s vařenými brambory sypanými sekanou petrželkou.


Hovězí plátky s bylinkovým máslem

4 hovězí plátky, 40 g másla, petrželka, pažitka, sůl

Hovězí plátky naklepeme (nejlépe se hodí hovězí svíčková) a vložíme na desku zahřátého grilu. Přiklopíme vrchní deskou a grilujeme asi 2–4 minuty. Měkké plátky přendáme na předehřáté talíře, na každý plátek položíme kousek másla rozmíchaného se sekanými natěmi a podle chuti osolíme. Podáváme s vařenými brambory nebo s bramborovou kaší. Doplníme hlávkovým nebo mrkvovým salátem či kompotem.

Barevné ovocné toasty

100 g plátkového sýra, 80 g másla, míchaný kompot (hrušky, broskve, třešně, meruňky, ananas apod.), 1 citron, mletý pepř, veka nebo toastový chléb

Okapané kompotové ovoce rozkrájíme na stejně velké kousky. Plátky veky nebo toastového chleba potřeme máslem, poklademe ovocem, pokapeme citronovou šťávou a lehce popepříme. Navrch položíme plátek sýra a na něj připíchneme párátkem ještě kousek ovoce. Naskládáme na desku zahřátého grilu a několik minut zapékáme, až se sýr krémovitě roztaví. Vrchní deska je ve zvýšené poloze pro zapékání.

Rajčatové růžičky

8 malých rajčat, 40 g másla, 80 g tvrdého sýra, mletá paprika, sůl

Stejně velká pevná rajčata nahoře nařízneme asi do poloviny a rozevřeme. Do řezu vložíme malý plátek sýra, osolíme, poprášíme mletou paprikou a naskládáme na desku zahřátého grilu. Povrch rajčat pokropíme rozpuštěným máslem. Zapékáme asi 3–6 minut, až se sýr krémovitě roztaví. Horní deska je ve zvýšené poloze pro zapékání. Podáváme s kouskem chleba nebo žemlovky.

Bramborové placky plněné špenátem

500 g vařených brambor, 70 g hrubé mouky, 2 žloutky, sůl, 300 g zmrazeného špenátového protlaku, 1–2 stroužky česneku, 40 g cibule, 2 bílky, 3–4 lžíce mléka, 20 g hladké mouky, 40 g rostlinného tuku Hera či Juno, 40 g oleje na potření bramborových placiček

Sekanou cibuli zpěníme na rostlinném tuku, na ni vložíme zmrazený špenátový protlak a podusíme. Potom zaprášíme moukou a ještě chvíli dusíme. Nakonec zalijeme mlékem s rozšlehanými bílky, osolíme, ochutíme prolisovaným česnekem a za stálého míchání necháme vejce srazit. Uvařené prolisované brambory smícháme s moukou, žloutky, špetkou soli a vypracujeme těsto. Potom rozdělíme na 8 dílů, z každého vyválíme placku a klademe na desku zahřátého grilu. Asi po 3 minutách obrátíme, přiklopíme vrchní deskou a opékáme ještě asi 4–6 minut. Opečené placky pokapeme olejem, potřeme dušeným špenátem, stočíme a hned podáváme.

Celerové opečenky

300 g celeru, 1 menší brambora, ½ cibule, 1 vejce, 20–30 g mouky, mletý pepř, sůl, 40 g oleje

Oloupaný syrový celer a bramboru nastrouháme, přidáme sekanou cibuli, vejce, mouku, osolíme a okořeníme. Směs dobře promícháme, lžící nebo malou sběračkou lijeme na desku zahřátého grilu, rozetřeme do tvaru placičky a asi 3–4 minuty opékáme. Potom obrátíme, přiklopíme vrchní deskou a opékáme ještě asi 4–6 minut. Opečené placičky potřeme olejem. Před opékáním můžeme též přidat drobně rozkrájenou uzeninu nebo uzené maso. Podáváme s vařenými brambory a doplníme zeleninovým salátem.


Kapustový prejt

300 g kapusty, 100 g měkkého salámu, např. slovenského, 1 vejce, 1 žemle, 1 dl mléka, ½ cibule, 1–2 stroužky česneku, 1 lžíce oleje, 1–2 lžíce strouhanky, mletý pepř, sůl

Kapustu zbavenou špatných listů rozkrojíme a v osolené vodě uvaříme. Zchladlou okapanou kapustu umeleme na masovém strojku spolu s uzeninou, cibulí, česnekem a žemlí předem namočenou v mléce a vymačkanou. Přidáme vejce, sůl, mletý pepř, podle potřeby trochu strouhanky a dobře promícháme. Směsí naplníme misku vytřenou olejem nebo sádlem a vysypanou strouhankou. Vložíme mezi desky zahřátého grilu nastaveného na stupeň 3 a asi 20–25 minut zapékáme.

Bramborový nákyp se sýrem

400 g brambor, 2–3 vejce, 30–40 g hrubé mouky, 100 g šunky, 100 g tvrdého sýra, 80 g pórku nebo cibule, 40 g slaniny, petrželka, případně kousek libečku, sůl, máslo na vymazání misky

Ve slupce uvařené, oloupané a rozstrouhané brambory promícháme s 2/3 strouhaného tvrdého sýra, kostičkami šunky, žloutky, moukou, sekanou petrželkou, případně libečkem a špetkou soli. Nakonec lehce vmícháme sníh ušlehaný z bílků. Rozetřeme do vymazané misky, vložíme mezi desky zahřátého grilu nastaveného na stupeň 3 a zapékáme asi 15–18 minut. Posypeme kroužky cibule nebo pórku osmaženými na slanině a zapékáme dalších 5 minut. Potom gril vypneme a necháme několik minut dojít.

Podáváme s vařenými brambory, s bramborovou kaší nebo s chlebem.