Přivezte si z dovolené ty nejchutnější suvenýry

Přivezte si z dovolené ty nejchutnější suvenýry

Doba dovolených a letních prázdnin se blíží. Ať už jedete k moři, nebo na sousední Slovensko, vždycky si můžete přivézt něco, co vám dovolenou dokáže připomenout i dlouho po jejím konci.

 

Podle výzkumu agentury Ipsos z roku 2017 tráví více než polovina Čechů letní dovolenou ve vlasti, zbytek na dovolenou buď nejezdí vůbec, nebo volí jednu z přímořských destinací. U Čechů vede Chorvatsko (12 %), Slovensko (9 %) a Itálie (7 %). Nejvděčnějšími suvenýry jsou lokální potraviny a nápoje. Jejich chuť a vůně dokáže přiblížit atmosféru dovolené ještě dlouho po jejím ukončení a skvěle fungují i jako dárek z cest pro příbuzné a známé. Výbornými upomínkami jsou i předměty, například dekorace, jejichž výroba má v dané lokalitě dlouhou tradici.

 

 

Chorvatsko

 

Kromě moře a krásné přírody má Chorvatsko výhod rovnou několik - je to naše nejbližší teplé moře, můžete se pokochat množstvím historických památek, které jsou na seznamu UNESCO, nebo utéct do nedotčené přírody národních parků. A nezapomeňte si přivézt něco z následujících suvenýrů:
 

Pašský sýr z ostrova PagNezaměnitelnou chuť má pašský sýr, který za ní vděčí čisté přírodě a rozmanitým rostlinám sloužícím jako potrava pro místní ovce, kozy a krávy.
Ajvar: Při cestách po Balkáně se s ajvarem určitě setkáte v mnoha místních restauracích a hostincích. Ajvar tak představuje jedinečnou příležitost, jak si dovézt chuť Balkánu domů. 
Fíky nebo placičky z mletých fíků (hib): placičky z fíků jsou unikátním suvenýrem, který neseženete jinde než na ostrově Vis.
Jedlá mořská sůl: představuje vděčný dárek a
skvělého pomocníka v kuchyni,často ji koupíte i s přídavkem bylin.
Marmelády z citrusových plodů, fíků a granátových jablek
Med: šalvějový, rozmarýnový, vřesový, levandulový

Pršut

Karlovačko, Ožujsko: dva nejznámější druhy chorvatských piv
Vína: bílé Graševina, Pošip, Grk, červené Plavac, Dingač, Kaštelet
Místní pálenky: loza, kruškovice, šljivovice, orahovice

DALŠÍ TIPY:

Kravata: Málokdo ví, žehistorie kravat sahá do období třicetileté války, kdy šátky uvázané kolem krku nosili chorvatští vojáci jako vzpomínku na dívky a ženy, které na ně doma čekají. Když se při svém putování dostali do Paříže, stačilo už jen málo a z šátků se stal módní doplněk.
Tradiční krajka z ostrova Pag a Hvar: 
Výroba krajkyv Chorvatsku dlouhou tradici. Můžete volit mezi krajkou z ostrova Pag, která je tradičnější, nebo krajkami z města Hvar, které vytváří benediktinské sestry z vlákna agave. 
Výrobky z bračského mramoru: vázy, přívěsky, mísy
Šibenické šperky: šibeniční knoflík, přívěšek zdobený kuličkami, byl kdysi součástí mužského lidového kroje. Dnes se jeho obliba vrací a z knoflíku vznikají různé šperky, od náušnic, přes brože a přívěšky. 

 


Slovensko


Obliba Slovenska neupadá a jen tak se to nezmění. Důvodem je jak geografická blízkost, tak společná historie a téměř nulový problém se vzájemným porozuměním. Vzájemně propletené historie našich republik nedávají příliš prostoru pro objevování nezvyklých pokrmů, nápojů a dalších suvenýrů, ale skryté poklady tu také najdete:

 

Sýry: parenica, oštiepky, korbáčiky, brynza 
Pálenky: tradiční spišská borovička z jalovce, tradiční bošácka slivovica, hriatô – pálenka z opečené slaniny, lihu a medu, horec – pálenka z kořene horce
Víno: tokaj, děvín


DALŠÍ TIPY:

Ruční a strojové výšivky
Dekorativní keramika
Výrobky z kůže, proutí nebo slámy, ovčí zvonečky

 


Itálie

 

Itáliekromě pláží historických památek nabízí i výbornou pizzu a lahodnou zmrzlinu a večery můžete strávit v jednom z mnoha místních barů plných temperamentních Italů a Italek. Italové si zakládají na regionálních specialitách, takže nelze doporučit konkrétní názvy produktů, jen typy surovin, po kterých se dívat. Málokdy můžete v „jedlých“ dárcích šlápnout vedle:

 

Pravé italské těstoviny: každý region má své tvary a druhy
Salámy, šunky: mortadela, parmské prosciutto
Sýry: mozzarella, gorgonzola, parmazán
Rýže na rizoto: arborio, carnaroli, vialone

Olivový olej, pesto, kapary, artyčokyToto je samozřejmě povinnost!
Víno: Marsala a vlastně jakékoliv vám bude chutnat 
Likéry: Amaretto, Limoncello


DALŠÍ TIPY:

Sošky z mramoru nebo kamene
Hrníčky na espresso a typický hliníkový kávovar: Protože Italové jsou proslulí svou láskou ke kvalitní kávě. S oblíbeným suvenýrem si ji o to lépe vychutnáte i doma.